دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همه نکات در مورد صندلی غذای کودک و نوزاد


۵/۵ - (۱ امتیاز)
با بزرگ شدن کودک و کاهش وابستگی او به شیر مادر، شما می‌توانید سر میز و در کنار سایر اعضای خانواده به او غذا بدهید به شرطی که از صندلی غذای کودک مناسب استفاده کنید. صندلی غذای کودک یکی از وسایل ضروری برای استفاده روزمره کودک شما است که با ارتفاع مناسب و داشتن میز و پشتی هماهنگ با جثه کودک کار غذا خوردن را برای وی ساده‌تر می‌کند. اما چطور می‌توان بهترین صندلی غذا را برای کودک تهیه کرد؟ یک صندلی غذای کودک مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ در این مقاله همه نکاتی که شما باید قبل از خرید یک صندلی غذای کودک در نظر داشته باشید بیان خواهیم نمود.

انواع صندلی غذای کودک

صندلی‌های غذای کودک از نظر فرم و کاربرد به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند:

صندلی‌های فلزی یا پلاستیکی ساده: این مدل‌ها ساده‌ترین مدل‌های صندلی غذای کودک هستند که از پلاستیک یا فلز قالبگیری شده به همراه بندها و قلاب‌های مخصوص تشکیل شده‌اند. برخی از این مدل‌های صندلی کودک، دارای نشیمنگاه نرم و برخی هم دارای سینی هستند. این صندلی‌های غذا بسیار ارزان و سبک هستند که حمل آن‌ها را ساده‌تر می‌کند اما راحتی کافی ندارند و تمیز کردن برخی قسمت‌های آن ممکن است مشکل باشد.

برای مشاهده صفحه خرید توالت فرنگی کودک کلیک کنید « توالت فرنگی کودک »

صندلی‌های با امکانات کامل: این مدل‌ها بر خلاف مدل‌های ساده، امکانات کاملی مثل جای نشستن راحت، چرخ، سینی قابل جدا شدن و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی و ارتفاع قابل تنظیم دارند. این مدل‌ها همزمان با رشد کودک شما قابل تنظیم هستند و شما می‌توانید سال‌ها از آن‌ها استفاده کرده و این صندلی‌ها را به صندلی‌های معمولی کودک تبدیل کنید. واضح است که قیمت این صندلی‌ها بالاتر است اما نسبت به امکانات و ایمنی و تطبیق پذیری آن‌ها، ارزش هزینه کردن را دارند.

 

SONY DSC

صندلی‌های قابل حمل: صندلی‌های قابل حمل کودک بر خلاف مدل‌های دیگر، خود به تنهایی یک صندلی مستقل نیستند بلکه روی صندلی‌های آشپزخانه و یا میز غذاخوری منزل شما سوار می‌شوند و به صندل غذای کودک تبدیل می‌شوند. صندلی‌های قابل حمل برای خانه‌هایی که فضای اضافی ندارند و همچنین برای خانواده‌هایی که قدرت خرید صندلی با امکانات کامل را ندارند بهترین گزینه هستند. شما می‌توانید از این صندلی‌ها در سفر، خانه مادربزرگ و رستوران‌ها نیز استفاده کنید. البته صندلی‌های قابل حمل را نمی‌توان در میزهای غذاخوری خیلی ضخیم، خیلی نازک یا لبه دار مورد استفاده قرار داد.

خرید پوشک جان ب ب ( برای مشاهده برگه ی خرید انواع پوشک های جان ب ب کلیک کنید )

صندلی‌های چوبی: صندلی‌های غذاخوری چوبی مخصوص کودک حالتی نوستالژیک و زیبا دارند که می‌تواند برای بسیاری از خانواده‌ها جذاب باشد. اما این صندلی‌ها معمولا ارتفاع مناسبی ندارند و سینی آن سنگین است. نظافت صندلی‌های چوبی نیز کار ساده‌ای نیست و از این نظر ممکن است انتخاب مناسبی نباشند. اما برخی از صندلی‌های چوبی قابلیت تبدیل و تنظیم ارتفاع نیز دارند و می‌توانند به یک صندلی معمولی کودک هم تبدیل شوند.

برای مشاهده صفحه خرید مکمل غذای کودک پدیاشور بر روی لینک روبه رو کلیک کنید  ( خرید پدیاشور )

نکات مهم در انتخاب صندلی غذای کودک

هوای گرم و یا عدم شرایط مناسب هنگام صرف غذا باعث کاهش اشتهای نوزاد شما می‌شود. به صندلی غذای نوزاد خود توجه نمایید و متناسب با سن فرزند خود از صندلی غذا استفاده نمایید.

نوع صندلی: این که کدام نوع صندلی را برای غذا خوردن کودک خود انتخاب کنید به سلیقه و نیازهای شما بستگی دارد. اما به طور کلی در این مورد باید وضعیت اقتصادی خانواده و فضای منزل را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

سینی صندلی: بهترین سینی برای صندلی کودک، یک سنی قابل جدا شدن است که در ماشین ظرفشویی نیز قابل شستشو باشد. ارتفاع میز باید قابل تنظیم باشد تا همزمان با رشد کودک شما بتوان آن را با شرایط جدید تطبیق داد.

سهولت استفاده: مهم‌ترین مساله در استفاده از این صندلی‌ها سادگی کار با آن است یعنی این که شما بتوانید به سادگی کودک خود را در این صندلی قرار دهید و به سادگی از آن خارج کنید. حتما قبل از خرید در فروشگاه، صندلی مورد نظر خود را امتحان کنید، اگر سینی جلوی صندلی با یک دست باز و بسته می‌شود قرار دادن کودک و خارج کردن آن از این صندلی ساده خواهد بود.

برگه ی خرید آویز تخت کودک ( صفحه خرید انواع آویز تخت اتاق کودک )

سهولت تمیز کردن: کودکان موقع غذا خوردن به کثیف کاری عادت دارند و نمی‌توان آن‌ها را از این کار منع کرد بنابراین صندلی غذای کودک باید به راحتی قابل شستشو و نظافت باشد و هرچه تمیز کردن و شستشوی یک صندلی ساده‌تر باشد گزینه بهتری برای شما خواهد بود. صندلی‌هایی که از جنس پلاستیک هستند و تعداد قطعات، دوخت‌ها و مفصل‌های کمتری در آن‌ها به کار رفته است راحت‌تر تمیز می‌شوند. بیشتر صندلی‌های مدل جدید، سینی قابل جداسازی دارند و شما می‌توانید با جدا کردن سینی آن را با ست یا با ماشین ظرفشویی بشویید. برخی از صندلی‌ها نیز یک سینی اضافه دارند تا در صورت کثیف شدن و شستشوی یک سینی، از سینی دوم استفاده کنید.

برگه ی خرید انواع آغوشی نوزاد – برای مشاهده بر روی لینک فوق کلیک کنید

استحکام: صندلی کودک باید تحمل وزن و فشار وارد بر آن را داشته باشد و به خصوص قسمت پایه‌های آن طوری طراحی شده باشد که مستحکم و مقاوم باشد. هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که پایه صندلی کودک کامل عربض و مناسب است و تعادل کاملی دارد یعنی لق نمی‌زند و با حرکت کودک به طرفین منحرف نمی‌شود.

راحتی: کودک شما قرار است مدتی نسبتا طولانی را روی صندلی غذای خود سپری کند بنابراین این صندلی باید به اندازه کافی راحت باشد. این مساله برای کودکان بزرگ‌تر اهمیت بیشتری دارد و لازم است هنگام خرید دقت کنید و از راحتی کامل نشیمنگاه و پشتی صندلی اطمینان حاصل کنید. داشتن پایی مناسب برای قرار گرفتن پاهای نوزاد نیز یک مزیت برای صندلی غذای کودک به شمار می‌رود.

ایمنی: صندلی غذای کودک باید بندهای سه تایی یا پنج تایی با قلاب و سکگ مناسب داشته باشد تا کودک را از سر خوردن و حرکات زیاد در صندلی که باعث به هم خوردن تعادل وی می‌شود حفظ کند. سگک‌های صندلی باید به اندازه کافی محکم و قابل اطمینان باشند و بتوان آن‌ها را به سادگی بست و باز کرد. بندهای صندلی نباید فشار زیادی به بدن کودک وارد کنند و بهترین بند برای صندلی غذای کودک بندی است که قابل تنظیم باشد تا همزمان با رشد کودک بتوان آن را گشادتر کرد.

وجود چرخ: وجود چرخ در زیر صندلی کودک ضروری نیست اما حمل و جابجایی آن را بسیار ساده تر می‌کند. اگر می‌خواهید یک صندلی با چرخ برای کودک خود تهیه کنید اطمینان حاصل کنید که چرخ‌های آن قفل داشته باشد تا از حرکات ناگهانی و حوادث متعاقب آن جلوگیری به عمل آید.

خرید بالش بارداری دی روحه و انواع مختلف دیگر بالش بارداری در این صفحه ( بالش بارداری )

ارتفاع قابل تنظیم: در نظر داشته باشید که در اوایل استفاده از صندلی غذای کودک، شما باید به او غذا بدهید بنابراین صندلی باید ارتفاعی هم سطح با ارتفاع میز نهارخوری شما داشته باشد، اما به تدریج که کودک بزرگ‌تر می‌شود باید ارتفاع این صندلی هم تغییر کند در نتیجه یک صندلی با ارتفاع قابل تنظیم همیشه گزینه بهتر و اقتصادی‌تری برای خانواده‌ها است.

استاندارد: هنگام خرید صندلی غذای کودک و هر نوع وسیله مربوط به نوزاد و کودک به علامت استاندارد مخصوص این محصولات توجه کنید. اگر عبارت JPMA که مخفف سازمان تولید کنندگان محصولات نوزادان است روی آن درج شده باشد نشانه استاندارد بودن و قابل اطمینان بودن این محصول است.

بهترین زمان برای استفاده صندلی غذای کودک: زمانی که کودک شما بتواند بدون کمک و به تنهایی بنشیند و توانایی خوردن غذاهای جامد را نیز داشته باشد بهترین زمان برای استفاده صندلی غذای کودک است. معمولا کودکان از چهار تاشش ماهگی به تدریج این توانایی‌ها را پیدا می‌کنند و از همین زمان شما می‌توانید صندلی غذای کودک را به دکوراسیون آشپزخانه خود اضافه کنید. تا زمانی که کودک شما هنوز به اندازه‌ای بزرگ نشده که بتواند در صندلی‌های معمولی غذاخوری بنشیند می‌توانید از صندلی غذای کودک استفاده کنید.

نکات ایمنی در استفاده از صندلی غذای کودک

افتادن کودک از صندلی غذا یکی از حوادث شایع اما خطرناکی است که می‌تواند به آسیب جدی کودک منجر شود بنابراین لازم است که در استفاده از صندلی غذای کودک نکات ایمنی را رعایت کنید تا از این حادثه و حوادث دیگر ناشی از صندلی غذای کودک جلوگیری کنید:

  • هرگز صندلی کودک را روی سطوح شیبدار یا لغزنده قرار ندهید.
  • بیشتر حوادث مربوط به صندلی غذای کودک زمانی رخ می‌دهد که والدین بستن بندهای آن را فراموش می‌کنند. پس به خاطر داشته باشید که بلافاصله پس از قرار دادن کودک در آن این بندها را ببندید.
  • حتما محدودیت‌های محصول خریداری شده را در مورد سن کودک و وزن کودک رعایت کنید و از قرار دادن کودکان سنگین‌تر یا بزرگ‌تر از این محدوده در صندلی خودداری کنید.
  • هرگز کودک را موقع غذا خوردن روی صندلی تنها نگذارید چون احتمال پریدن غذا به گلو و خفگی در نوزادان همیشه وجود دارد.
  • بیشتر صندلی‌های چوبی مخصوص کودک جنبه تزئینی دارند و ایمنی لازم در طراحی آن‌ها رعایت نشده است پس بهتر است از آن‌ها برای غذا دادن به کودک استفاده نکنید.
  • سالانه ده‌ها هزار صندلی غذای کودک به دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی از بازار جمع آوری می‌شوند، مواردی مثل پیچ‌های بیرون زده که باعث جراحت کودک می‌شوند، شل بودن بندها و قلاب‌ها و بسته نشده کامل آن‌ها و محکم نبودن کافی صندلی. این‌ها مواردی هستند که حتما باید قبل از خرید صندلی کودک به آن توجه کنید و با خرید از برندهای استاندارد و تایید شده احتمال آسیب به کودک را به حداقل برسانید.

 

اگر به دنبال اطلاعت بیشتری در مورد خرید سیسمونی نوزاد هستید میتوانید در بخش بلاگ سایت مقالات مفید بیشتری را مشاهده بفرمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

سبد خرید

خروج
اسکرول به بالا