دسته‌بندی نشده

سه ماهگی نوزاد «مهم ترین نکاتی که لازم است شما بدانید»

سه ماهگی نوزاد
Rate this post

مهم ترین نکاتی که باید درباره سه ماهگی نوزاد خود بدانید

« سه ماهگی نوزاد » وقتی صحبت از سه ماهگی نوزاد می شود باید بدانید که این ماه یک ماه شگفتی ساز برای نوزادان محسوب می شود. در واقع در این ماه شما متوجه می شوید که فرزندتان درک بیشتری از اطراف خود دارد و همچنین احساسات جدیدی از خود نشان می دهد. در واقع او در تلاش است تا با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند، تجربه جدید کسب کند و بازی های جدیدی انجام دهد. در سه ماهگی نوزاد مشاهده خواهید کرد که فرزندتان دست خود را به سمت دهانش می برد و تلاش می کند برای کنترل از دست های خود استفاده کند هر چند در این کار موفق نمی شود اما او در حال تمرین برای روزهای آینده اش می باشد.

همچنین در سه ماهگی شما میبینید که فرزندتان در حال برقراری ارتباط با شماست و تلاش می کند این ارتباط را در ابتدا به صورت بدنی آغاز کند و یک تجربه فوق العاده شیرین را برای شما پدید می آورد. اگر در نظر دارید که این ارتباط را افزایش دهید میتوانید از ماساژ دادن او شروع کنید همچنین صحبت کردن با کودک میتواند هم در گفتار و هم در برقراری ارتباط نقش بسیار زیادی داشته باشد. استفاده از اسباب بازی برای کودک بسیار مفید می باشد شاید در سه ماهگی نوزاد درک درستی از اسباب بازی نداشته باشد اما میتواند کمک کند تا او اصولی همچون ضربه زدن و افتادن را درک کند. اینکه میبینید او هنگام بازی کردن با اسباب بازی سروصدا ایجاد می کند در واقع او در حال تمرکز بر روی یادگیری مهارت جدیدش می باشد.

برای مشاهده صفحه خرید مکمل غذای کودک پدیاشور بر روی لینک روبه رو کلیک کنید  ( خرید پدیاشور )

خواب نوزاد در سه ماهگی

مسلما فرزند شما از زمانی که او را وارد خانه کرده اید تاکنون تغییرات زیادی کرده است و شما این تغییرات را در سه ماهگی به وضوح میتوانید ببینید. یکی از بارزترین این تغییرات خواب در سه ماهگی نوزاد می باشد. شما به وضوح میبینید که او خواب منظم تری را تجربه می کند و ب مرور در طی شب بیشتر در خواب است و تقاضای کمتری برای شیر دارد ولی در عوض در طی روز ساعات بیشتری را بیدار می ماند. شما باید این را نشانه ای از تنظیم خواب نوازدتان بدانید. همچنین باید به این مسئله واقف باشد که فرزندتان در سه ماهگی نیاز دارد که حدود ۱۵ ساعت در خواب باشد و تنها ۵ ساعت از این میزان را به روز اختصاص دهد. این نکته را باید بدانید که برخی نوزادان به صورت ژنتیکی به خواب بیشتری نیاز دارند از همین رو نیازی نیست نگران باشید اگر فرزندتان ساعات بیشتری را در خواب سپری میکند.

برگه ی خرید آویز تخت کودک ( صفحه خرید انواع آویز تخت اتاق کودک )

سه ماهگی نوزاد

تست هوش در سه ماهگی نوزاد

شاید باور این مسئله کمی سخت باشد اما باید بدانید که شما از سه ماهگی نوزاد میتوانید به این مسئله پی ببرید که چه چیزهایی میتواند بر روی هوش او تاثیر مستقیم داشته باشد و با پرورش آنها آینده ای درخشان برای فرزندتان فراهم آورید.  هر پدر و مادری احساس می کند که کودکشان متمایز بوده و از هوش بالایی برخوردار است . البته باید گفت که  هر کودکی تفاوت های منحصر به فرد خود را دارد. نوزاد سه ماهه ، در حال تلاش برای دریافت اطلاعات مربوط به محیط اطراف خود است. در سن سه ماهگی ، تلاش برای حرکت، و درک اطراف بیشتر شده و نگاه ثابت تری دارند. آنها سعی می کنند مفهوم ارتفاع را درک کرده و به طور خلاصه مدام در حال کشف و جستجو هستند. مغز نوزاد سه ماهه در هنگام تولد دارای مجموعه ای بی نظیر از سلول های عصبی شناخته شده (نورون) است. همانطور که نوزاد در حال کشف تجربیات جدیدی است، نورون ها واکنش نشان داده و پیام ها را از طریق مسیرهایی به نام سیناپس، به یکدیگر ارسال می کنند. اکنون تصور کنید شنیدن  یک قطعه از آهنگ توسط نوزاد سه ماهه ،  صدای مادر، لمس کردن  پتوی مورد علاقه  و غیره ، همگی باعث تقویت بیشتر این سیناپس ها  می شوند.

برگه ی خرید انواع آغوشی نوزاد – برای مشاهده بر روی لینک فوق کلیک کنید

به خاطر داشته باشید که حتی کتاب خواندن برای نوزاد و تماشای فیلم می تواند در روند رشد هوشی  نوزاد ، تاثیر زیادی داشته باشد. اسباب بازی های آویزان  از سقف، و اتصال تکه های کوچک اسباب بازی ، همگی باعث تلاش ذهنی نوزاد و رشد هوش او می شود. نوزاد سه ماهه در طی چند هفته، حالت چهره مادرش را تقلید می کند  و این است که نوزاد شما نه تنها احساسات خود را از طریق حالت صورت شما تقلید می کند، بلکه این احساسات را تجربه می کند. وقتی او لبخند می زند، دلیل بر رضایت و شادی او است. همچنین از حدود ۳ ماهگی، آنها تلاش می کنند که واکنش صوتی نسبت به شما داشته باشند. تعامل و ارتباط صحیح با نوزاد از همان ابتدای تولد جدا از موارد ژنتیکی ، در روند رشد هوش نوزاد تاثیر زیادی دارد.

خرید بالش بارداری دی روحه و انواع مختلف دیگر بالش بارداری در این صفحه ( بالش بارداری )

سه ماهگی نوزاد

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری دربارهی سه ماهگی نوزاد خود بدانید ادامه این مقاله را از دست ندهید 

ادامه ی این مقاله توسط تیم وبسایت نی نی بان منتشر شده است

اگر چه حتی  نوزاد یک ماهه شما را از روزهای اول پس از تولد می شناسد اما در سه ماهگی می تواند آن را نشان دهد. نصف نوزادان در این ماه واکنش به شناخت شما نشان می دهند.
بیشتر آن ها هنگامی که غریبه ای برای آنها شکلک نشان می دهد یا به چشمان آن ها خیره می شود، می خندند. اما در حال حاضر نوزاد، شما را همسرتان و اطرافیان نزدیک را می شناسد.
نوزاد داخل اتاق به دنبال شما می گردد و هنگامی که شما را پیدا می کند با هیجان می خندد یا دست تکان می دهد.
در این ماه نوزاد نسبت به دنیای اطراف و تغییرات محیط اطراف حساس تر شده است.
آن قسمتی از مغز که بین دست و چشم هماهنگی ایجاد می کند، فعال شده است و به نوزاد اجازه می دهد محیط اطراف را به سرعت بشناسد. شنوایی، زبان و بویایی نوزاد فعال تر شده است. هنگامی که نوزاد صدای شما را می شنود، مستقیم به شما نگاه می کند و تلاش می کند جواب شما را بدهد.
برای مشاهده صفحه خرید توالت فرنگی کودک کلیک کنید « توالت فرنگی کودک »
پیشرفت زبان نوزاد سه ماهه
– مطالعات نشان می دهد نوزادانی که والدین با آن ها صحبت می کنند، هنگامی که بزرگ می شوند آی کیو بالاتری دارند و دامنه لغات بیشتری نیز می دانند. بنابراین سعی کنید در این زمان با نوزاد حرف بزنید و کلمات مختلفی به او بیاموزید.
– درباره محیط اطراف، اجسام و فروشگاه ها با او حرف بزنید. نوزاد نمی تواند حرف بزند اما این اطلاعات را در حافظه اش ذخیره می کند.
خرید پوشک جان ب ب ( برای مشاهده برگه ی خرید انواع پوشک های جان ب ب کلیک کنید )

« سه ماهگی نوزاد »

فراموش کردن واکسن نوزاد سه ماهه
اگر فراموش کنم نوزاد را برای واکسیناسیون ببرم باید چه کاری انجام دهم؟
اگر فراموش کردید واکسیناسیون نوزاد را انجام دهید نگران نباشید. پزشک زمان دیگری برای واکسیناسیون مشخص می کند.
آیا زمانی وجود دارد که نوزاد نیازی به دریافت واکسیناسیون نداشته باشد؟
بله، هنگامی که نوزاد تب دارد یا سرما خورده است می توان واکسیناسیون را انجام داد.
اگر نوزاد مشکلات زیر را دارد با پزشک مشورت کنید:
تب  و لرزشدید یا بیماری جدید
کمبود ایمنی بدن یا مصرف قرصی که با ایمنی بدن تداخل دارد
بیماری صرع در نوزاد
تشنج
مصرف استروئید خوراکی به مدت بیش از دو هفته در سه ماه اخیر
واکنش شدید به واکسیناسیون مانند دمای بالاتر از چهل درجه سانتی گراد، گریه شدید و …

اگر نوزاد من نارس باشد؟

نوزاد نارس و نوزادی که کم وزن باشد، باید واکسیناسیون را طبق برنامه انجام دهد.

 

هماهنگی دست و پا نوزاد سه ماهه
– نوزاد در حال حاضر می تواند دست تکان دهد و پاهایش را نیز تکان دهد. همچنین زانوها و ران ها نیز انعطاف پذیرتر هستند.
– نوزاد می تواند دست ها را به هم برساند و انگشت ها را باز و بسته کند. سعی کنید هماهنگی بین چشم و دست را با استفاده از یک اسباب بازی مطالعه کنید.

لمس کردن نوزاد سه ماهه
نوزاد دوست دارد لمسش کنید. این لمس کردن باعث ارتباط نزدیک بین شما و نوزاد میشود اما هنگامی که نوزاد ناراحت است این لمس کردن به او آرامش می دهد.
حس لامسه نوزاد را با استفاده از چیزهای مختلف مثل پر بررسی کنید. نوزاد همه چیز را دوست دارد مزه کند بنابراین او را تنها نگذارید.
ماساژ بدن نوزاد، لمس کردن بینی او و بوسیدن آن باعث آرامش نوزاد می شود.
برای ماساژ دادن نوزاد، او را بر روی سطحی صاف و گرم قرار دهید. مقداری روغن کودک بر روی کف دست خود بریزید و بدن نوزاد را با آن ماساژ دهید. با نوزاد صحبت کنید یا برایش شعر بخوانید.
به پاسخ های نوزاد توجه کنید. اگر از ماساژ لذت نمی برد، او را آرام تر ماساژ دهید یا ماساژ را متوقف کنید.

زندگی شما در هفته سوم نوزاد سه ماهه: تغییر دوستی ها
– نوزاد باعث می شود رابطه شما با دوستانتان تغییر کند. برخی افراد هیجان زده هستند و برخی علاقه ای به نوزاد شما ندارند و این باعث تغییر روابط می شود.
– اما سعی کنید با تغییر روابط و شکل جدید روابط با دوستانتان ارتباط داشته باشید و گاهی زمان برای خودتان بگذارید.
« سه ماهگی نوزاد »

برفک نوزاد سه ماهه
برفک چیست؟
برفک نوعی عفونت قارچی در دهان نوزاد است. اگر نقاط سفیدی بر روی لب های نوزاد، داخل دهان و بر روی زبان نوزاد دیدید که به راحتی از بین نمی رود برفک است.
برفک در اثر رطوبت و گرما و محیط شیرین ایجاد می شود. اگر نوزاد را شیر میدهید امکان دارد نوک سینه نیز در اثر برفک آلوده شود. این مسئله باعث خشکی و احساس درد در نوک سینه می شود. اگر استرس دارید بیشتر احتمال ابتلا به آن را دارید. این عفونت می تواند از طریق دستگاه گوارش خارج شود و باعث سوزش در قسمت پوشک شود.
چه کاری می توان برای برفک انجام داد؟
– به پزشک اطلاع دهید. پزشک قرص های ضد قارچ تجویز می کند. اگر نوزاد را شیر می دهید پزشک برای شما نیز قرص تجویز می کند.
– در حین درمان، دست ها را حتما بشویید و اسباب بازی های نوزاد را نیزدر آب در حال جوش قرار دهید.
برفک چگونه نوزاد را تحت تاثیر قرار میدهد؟
نوزاد به راحتی نمی تواند چیزی بخورد چون دهانش درد می کند.

چگونگی رشد نوزاد سه ماهه
نوزاد در این هفته شروع به نتیجه گیری از دنیای اطراف می کند. او به همه چیز با دقت و کنجکاوی نگاه می کند.
نوزاد را صبح جلوی آینه قرار دهید. نوزاد چهره خود را تشخیص نمی دهد اما برایش مهم نیست او از خیره شدن به تصویر لذت می برد.
در حال حاضر نوزاد شب ها به راحتی می خوابد و فقط هنگام شیر خوردن بیدار می شود.
نوزاد در این ماه بیشتر به اطراف توجه می کند و گاهی هنگام شنیدن صدای شما، مکیدن انگشت را قطع می کند.
نوزاد در این ماه از نگه داشتن و لمس کردن اشیا مختلف لذت می برد.
در این ماه نوزاد دوست دارد اجسام را از یک دست به دست دیگر بدهد اما هنوز نمی توانید تشخیص دهید که او دست راست است یا دست چپ.

چگونگی رشد نوزاد سه ماهه در هفته چهارم 
هنگامی که نوزاد را بر روی شکم قرار می دهید، شانه ها و سر را بالا می آورد م با استفاده از دست ها خود را بالا نگه می دارد. این حرکتباعث قوی شدن عضلات نوزاد می شود.
در این هفته نوزاد به حضور شما، صدای شما و حتی چهره شما عکس العمل نشان می دهد.

زندگی شما در هفته چهارم نوزاد سه ماهه: ترک کردن نوزاد
تنها گذاشتن نوزاد با دیگران نگران کننده است. اما گاهی اوقات نیاز است برای برگشتن به سرکار، نوزاد را به پرستار بسپارید. برای این کار از مادرهای دیگر اطلاعات بگیرید و پرستار مناسب انتخاب کنید.

« سه ماهگی نوزاد »

نوزاد چاق
اگر نوزادم چاق شد چه کاری انجام دهم؟
گاهی نوزاد چاق به دنیا می آید گاهی چاق به نظر می رسد. این مسئله نگران کننده نیست کم کم چربی اضافی از بین می رود.
آیا باید نوزاد رژیم خاصی داشته باشد؟
خیر، در ابتدا پزشک قد و وزن نوزاد را بررسی می کند. معمولا پزشک در این سن مخصوص در سن نوزاد دوماهه خیلی حساسیت نشان نمی دهد. بخصوص پیش از افزوده شدن غذاهای جامد به رژیم غذایی نوزاد.
آیا این به معنی این است که نوزاد همیشه مشکل افزایش وزن دارد؟
خیر، یک نوزاد چاق یک بزرگسال با اضافه وزن نخواهد بود. بیشتر نوزادان با راه رفتن کاهش وزن خواهند داشت. با رشد فرزندتان می توانید رژیم غذایی او را تغییر دهید و مانع از چاقی و اضافه وزن او شوید.

« سه ماهگی نوزاد »
منبع : نی نی بان
منبع : نمناک

اگر به دنبال اطلاعت بیشتری در مورد خرید سیسمونی نوزاد هستید میتوانید در بخش بلاگ سایت مقالات مفید بیشتری را مشاهده بفرمایید. 

اگر هم قصد خرید سیسمونی نوزاد را دارید و یا احتیاج به اطلاعات درباره محصولات دارید میتوانید به این صفحه مراجعه کنید. فروشگاه اینترنتی مامی بی بی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.